Aqua Morvarid

راهنمای خرید ماهی های آکواریومی

بعد از شفاف شدن آکواریوم , میتونید به خرید ماهی اقدام کنید ! اما قبل از هر چیز باید بدونید که چه نوع ماهی ای رو میخواهید نگهداری کنین . برای خرید ماهی نکات مهمی رو باید در نظر بگیرید :
- هرگز از ماهی فروشیهای کثیف یا بی اعتبار ماهی نخرید .
-ماهی هایی رو انتخاب کنید که با هم سازگاری داشته باشن چه از نظر همزیستی

و چه از نظر نحوه پرورش و تغذیه و خصوصیات رفتاری . برای نمونه نمیتونید ماهی گوشتخوار بخرید و در کنار ماهی گیاه خوار قرار بدید . و یا ماهی کم تحرک بخرید و در کنار ماهی های پر تحرک و مهاجم قرار بدین . ماهی سرد آبی بخرید و در کنار ماهی های آب گرم قرار بدین . ماهی ریز رو در کنار ماهی های خیلی درشت قرار بدین.

– ماهی ای رو انتخاب کنید که بیمار نباشه ! ماهی های بیمار روی بدنشون لکه های سفید بصورت نقطه های ریز دیده میشه و یا تنشون زخمی هست و لکه های سرخ داره و یا چشم و پولک هاشون میتونه پف کرده و مات باشه و از همه مهمتر کم تحرک باشن و باله هاشون جمع باشه و کف آکواریوم بخوابن و دم و باله های شنا رشته رشته و از هم جدا و خورده شده باشه ! اینها مشخصات عمومی ماهی بیماره که باید خیلی دقت کنید . ماهی سالم سرحال و فعاله و باله های شنا ش کاملن باز هستن و با اشاره دست سریع عکس العمل نشون میدن و رنگ شفافی داره .

- لازمه ماهی ای رو که میخرید در مورد نوع غذا و دمای آب و سازگاریش با ماهی های دیگه از فروشنده حتمن سوال کنید و بعد اقدام به خرید بکنید !! گاهی ماهی ها خیلی زیبا هستن اما نگهداری اونها فقط یکروز بیشتر نیست چون شرایط نگهداریشون مشکله و سریع میمیرن . پس جدا از زیبایی به توانایی خودتون در نگهداری از ماهی ها هم توجه کنید .

- خرید ماهی های خیلی درشت در کنار ماهی های ریز توصیه نمیشه . اگر مایل به خرید ماهی درشت هستین , 4 تا 6 عدد ماهی درشت کافیه ولی زیباترین حالت داشتن 10 تا 15 ماهی متوسطه و یا اگر مایل به خرید ماهی های ریز هستین , خوبه که اونها رو بصورت گروهی بخرید . یا همین طور ماهی های کم تحرک .

- تشخیص نر و مادگی بیشتر ماهی ها امکان نداره و در سن کم ممکن نیست . مخصوصن ماهی های گوشتخوار کوچک . بهتره که اگر قصد پرورش این ماهی ها رو دارین اونها رو بصورت گروهی خریداری کنید در دسته های 4 – 5 تایی تا خودشون جفت یابی کنن و از این نظر فروشنده رو مقصر ندونین .

- در آکواریوم بزرگ بهتره ماهی های پر تحرک و گروهی رو نگهداری کنید تا ماهی های ریز و کم تحرک . و بر عکس در آکواریوم کوچک بهتره ماهی های ریز رو انتخاب کنید .

-دقت کنید که هر نوع ماهی ای برای آکواریوم مناسب نیست و بعضی فروشندگان هم فقط به فروش ماهی فکر میکنن نه به توانایی و تجربه شما برای نگهداری ماهی ! پس از خرید ماهی هایی که شناختی نسبت بهشون ندارین و یا نیازمندی های زیاد و حرفه ای میخوان مثل ماهی های دیسکاس و نئون ها و جواهر ماهی ها و ماهی های گوشتخوار و مخصوصا آب شور در ابتدای کار , خودداری کنید .

- دقت کنید هیچ وقت از فروشنده ای که ماهی مرده و بیمار در بین ماهی هاش وجود داره ماهی نخرین . چون احتمال داره بیماری به آکواریوم شما هم منتقل بشه !

- هرگز آبی رو که توی کیسه نایلونی حاوی ماهی هست و از فروشنده گرفتین رو در آکواریوم خالی نکنید . بهترین کار اینه که یک ظرف یا سطل آب داشته باشین و 24 ساعت قبل آب کنین و توی اون به اندازه 5 گرم نمک بریزین و کمی هم محلول متیل بلو . وقتی ماهی رو از فروشنده میخرید و به منزل میارین , ماهی رو با تور بگیرین و توی این آب برای مدت یکساعت قرار بدین و در واقع قرنطینه کنین . و بعد با تور تمیز گرفته و به آکواریوم انتقال بدین . این عمل باعث میشه اگر بیماری ای روی پوست یا همراه آب ماهی باشه , از بین بره و ماهی ضد عفونی بشه و آکواریوم شما آلوده نشه .

- موقع خرید گیاهان آکواریومی توی یک لیوان یکبار مصرف مقدار 5 گرم پرمنگنات پتاسیم که از داروخانه خریدین حل کنین . حالا گیاهانی که خریدین رو در سطل آب قرار بیدن و محلول پرمنگنات رو در سطل آب خالی کنید و 15 دقیقه صبر کنین تا کاملن ضد عفونی بشه و بعد زیر آب خوب بشورید و در آکواریوم بکارید !

- هرگز گیاهان آکواریومی رو از جایی نخرین که روی گیاهان حلزون وجود داره . حلزون ها باعث میشن که سطح آکواریوم در مدت کوتاهی پوشیده از حلزون بشه و گیاهان رو میخورن و سوراخ سوراخ میکنن و تخم ماهی ها رو هم نابود میکنن . بهترین دارو برای حلزونها نمک طعام هست که اگر گیاهان رو برای 5 دقیقه در آب و نمک غلیظ قرار بدین , تمام حلزونها و تخم حلزونها رو نابود میکنه ! همینطور کسانیکه حلزون دارن و نمیدونن چطور از شرش راحت بشن ماسه هاشون رو خوبه توی آب نمک غلیظ بخیسونن .

- از انداختن حیوانات آبزی مثل لاک پشت های آبی , مارماهی , قورباغه و سمندر و خرچنگ و میگو در آکواریوم جدن خودداری کنید . این حیوانات انگل های خاصی دارن و گوشتخوارن و شدیدن مهاجم و آلودگی ایجاد میکنن و بهتره جدا نگهداری بشن در صورت تمایل !!!!

ماهي هايي كه ما مي شناسيم به 4 دسته زير تقسيم مي شوند:

1-گوشتخوار : غذاي اصلي اين ماهي ها گوشت است و اين ماهي ها به طور غريزي شكارچي هستند. در طبيعت اين ماهي ها از ماهي، حشرات، لارو حشرات و سخت پوستان تغذيه مي كنند.ماهي هاي گوشتخوار بزرگ به تعداد محدودي وعده غذايي در هفته نياز دارند. معده اين ماهي ها بزرگ ولي روده و زمان هاضمه كوتاهي دارند.

2-گياه خوار : اينها در طبيعت از سبزيجات، گياهان، ميوه ها و جلبك ها تغذيه مي كنند.اينها سيستم گوارشي (روده) طولاني دارند و مداما در حال خوردن هستند.

3-همه چيزخوار : اين ماهي ها تنوع غذايي زيادي دارند و از هر دو نوع غذاي گوشتي و گياهي استفاده مي كنند.

4-لجن خوار : از جلبك ها و خرده سنگ ها (و ميكروارگانيسم هايي كه روي آنها زندگي مي كنند) و پوسته چوب ها تغذيه مي كنند.اينها مدام در حال خوردن هستند و معده كوچك و روده دراز دارند.

رژيم غذايي ماهي ها بر اساس عادت غذايي:

1-گوشت خوار :چربي 3 تا 6 درصد - فيبر 2 تا 4 درصد - پروتين 45 تا 70 درصد - رطوبت 6 تا 10 درصد

2-گياه خوار :چربي 1 تا 3 درصد - فيبر 2 تا 6 درصد - پروتين 30 تا 40 درصد - رطوبت 6 تا 10 درصد

3-همه چيزخوار:چربي 2 تا 5 درصد - فيبر 3 تا 8 درصد - پروتين 30 تا 40 درصد - رطوبت 6 تا 10 درصد

4-لجن خوار :چربي 2 تا 4 درصد - فيبر 5 تا 10 درصد - پروتين 15 تا 30 درصد - رطوبت 6 تا 10 درصد

لازم به ذكر است كه اكثر ماهي هايي كه به ما در ايران تحت عنوان گياه خوار معرفي مي شوند، در واقع همه چيز خوار هستند.با توجه به درصدهاي بالا ماهي غذايش را انتخاب مي كند تا همه مواد مورد نيازش را جذب كند.شما نيز اگر حودتان براي ماهي ها غذا تهيه مي كنيد بايد مقادير فوق را رعايت كنيد.

براي اينكه بفهميد عادت غذايي ماهي شما چيست در سايت هاي اينترنتي بايد با لغات زير آشنا باشيد:

Carnivore گوشت خوار - Omnivore همه چيزخوار - Herbivore گياه خوار - Limnivore يا Mud-eater لجن خوار

 
Aqua Morvarid

وضعیت آب و هوا

11°
شيراز
حداقل دما:
حد اکثر دما: 19°
رطوبت: 71%
طلوع آفتاب: 6:29 صبح
غروب آفتاب: 5:00 عصر
فردا يک شنبه:
حداقل دما:   حد اکثر دما: 19°

تقویم شمسی و میلادی


يكشنبه 02 آذر 1393
22 November 2014

فهرست اصلي

برخی از نمونه آکواریوم ها

سبد خرید

سبد خريد شما در حال حاضر خالي مي باشد.

پرداخت آنلاین

آمار بازدیدکنندگان

60امروزmod_datis_counter
232دیروزmod_datis_counter
60این هفتهmod_datis_counter
7682این ماهmod_datis_counter
1039503کل بازدیدهاmod_datis_counter

امروز: 02 آذر 1393

ارتباط با ما

فروشگاه و نمایشگاه مرکزی شيراز:چهارراه مشير،اول قاني كهنه،پاساژ بهار،طبقه 2 آكواريوم مرواريد
ایمیل: info@aquamorvarid.com
تلفن: 2356238_0711