Aqua Morvarid

محصولات آب شور

1.فيلتر سطلي (سامپ): یکی از انواع فیلتر های بیولوژیکی می باشد که در اندازه های گوناگون و برای آکواریوم های با سایز های متفاوت بصورت آماده به فروش می رسد. توجه نمایید فیلتری که تهیه می نمایید حتما متناسب با حجم آب آکواریم شما باشد. متاسفانه دیده شده که برخی افراد به فیلتر خود تا مدت ها رسیدگی نمی کنند اما به یک باره و در یک روز اقدام به تمییز کردن و تعویض پد های درون فیلتر می نمایند که این یعنی تغییرات بسیار سریع در آب و در نتیجه مرگ آبزیان آکواریوم.از این نوع فیلتر برای آکواریوم های تا حجم 600 لیتر استفاده نمایید.

فيلترا سيون و راه اندازى آنها در سيستم آب شور:

همانطور كه در قبل هم توضيح داده شد در يك آكواريوم آب شور بايستى ما از بوجود آمدن تغييرات درشرائط آب جلوگيرى نمائيم ويكى از اعمالى كه ميتواند شرائط مناسبى را برای بقاء ماهيان آب شور به خوبى انجام شود فيلتراسيون صحيح تانك آب شور ميباشد. سه نوع سيستم فيلتراسيون در فيلتر اصلى آكواريوم وجود دارد كه بدين شرح ميباشد.

1-فيلتر مكانيكى: در اين قسمت از فيلتر، حذف ذرات غير محلول در آب صورت ميگيرد(آشغال ها و ذرات معلق در آب) و در اين قسمت ميتوان از انواع ابر و اسفنج البته از جنس های مرغوب که برای آب شور ساخته شده اند استفاده کرد.(ما درسیستم های بسیار حرفه ای از شن و ما سه و... نیز استفاده می کنیم)

به دليل اينكه آب تانك در ابتدا از اين قسمت از فيلتر(براى چرخش آب از فيلتر) عبور ميكند و نسبتاً داراى فشار زيادى مي باشد باعث ميشود خيلى زود مقدارى جرم و مواد زائد بر روى مدياى اين قسمت(منظور همان ابر و اسفنج و. . . مي باشد) انباشته شود اين فرآيند خود به خود عبور آب از ميان صافى را مختل كرده و كارائى فيلتر را كاهش ميدهد و باعث ميشود كه مواد زائد انباشته شده تركيبات سمى آزاد كنند. اگر هم در قسمت فيلتر مكانيكى از ذرات با دانه بندى ريز ترى استفاده شود بايستى هفته ای يك مرتبه تميز شوند تا روزنه هاى موجود پاك شوند تا خللى در روند فيلتراسيون ايجاد نشود. توصيه ميشود در قسمت فيلتر مكانيكى از موادى مانند انواع ابر و اسفنج استاندارد استفاده شود تا لازم نباشد شما هر هفته به تميز كردن فيلتر خود بپردازيد البته با وجود بكار بردن ابر واسفنج هاى استاندارد براى آكواريوم شما بايستى بين 20-15 روز فيلتر خود را تميزكنيد.

2-فيلتر شيميائى: در اين قسمت از فيلتر، تركيبات شيميائى آب اصلاح ميشود. اين بسيار مهم است كه آب آكواريوم آب شور بايستى ph قليائى داشته( بين 5/8-3/8) و ما بايستى هر چند روزيكبار ph آب را كنترل نمائيم اگر ph آب از محدوده ذكر شده پائين تر رود ما وارد مرحله خطر شده ايم براى حذف بوى نا مطبوع آب، كدورت، مواد آلى فرار و توليدات متابوليكى آب ما ميتوانيم از ذغال اكتيو استفاده كنيم البته در سيستم فيلتراسيون آب شور مقدار مورد استفاده از ذغال اكتيو در مقايسه با آب شيرين كمتر ميباشد ولى بهتر است استفاده شود به خصوص در مواقع اضافه كردن دارو به تانك آب شور كه بعد از اتمام دوره درمان، ذغال اكتيو باعث حذف سريع باقيمانده دارو در آب ميشود و باعث جلوگيری از صدمه زدن به باكتريهاى مفيد ميشود يكى از مهمترين قسمتهاى فيلتر شيميائى در سيستم آب شور، دستگاه اِسكيمر ميباشد

در اين دستگاه با ايجاد حبابهاى بسيار ريز هوا و عبور آنها به صورت عمودى در يك ستون قائم باعث جذب انواع آلاينده هاى مايع ، انواع اسيدهاى آمينه ناشى از فعا ليتهاى متابوليتى ماهى (مانند ترشحات مو كوسى ومواد دفعى ديگر) به حبابهای ريز هوا ميشود وحبابهاى هوا به همراه مولكولهاى جذب شده به آن ها به سطح ميروند و زمانيكه به سطح ميرسند حبابها ميتركند و مولكولهاى جذب شده آنها به شكل يك لايه كف تقريباً قهوه اى رنگ در محفظه مخصوص جمع آورى ميشود كه بايستى اين محفظه هر هفته تميز شود بعضى از اِسكيمرها با پمپ هوا كار ميكنند كه در كل تمامى آ نها عمل مشابهى انجام ميدهند از مزاياى ديگر استفاده از دستگاه اسكيمر ميتوان به افزايش شفافيت آب از طريق حذف مواد آلى، افزايش هوا دهى و ثابت نگه داشتن ph آ ب بوسيله حذف اسيد های آلى اشاره كرد.

3-فيلتر بيولوژيكی: مهمترين و حياتى ترين قسمت آكواريوم آب شور فيلتر بيولوژيكی آن ميباشد كه دليل این نیز محيط بسته آكواريوم آب شور و توليد فضولات با اوره بالا و حساسيت ماهيان آب شور و نرمتنان و ساير موجودات به آمونياك ميباشد. عمل حذف آمونياك و نيتريت توليد شده در تانك را باكتريهاى تثبيت كننده آمونياك و نيتريت انجام ميدهند كه اين باكتريها براى عمل خود بايستى در ابتدا دريك مكان مناسبى مستقر شوند و در اين مكان زندگى و تكثير يابند و توصيه ميشود اين مكان تا آنجا كه ممكن است داراى سطح بيشترى باشد تا غذا(آمونياك و نيتريت) و اكسيژن كافى در اختيار آن ها قرار گيرد تا باكتريها بتوانند به راحتی در آن انباشته شوند(يعنى يك كُلنى(جامعه) عظيمى را تشكيل دهند) موادى كه ميتوانند اين مكان را برای استقرار باكتريها ايجاد كنند موادى هستند از جنس سراميك يا پلاستيك كه داراى خُلل و فُرج زيادى هستند كه يك بستر مناسبى براى رشد باكتريها ايجاد مي كنند.

فيلترهاى بيولوژيكی معمولاً چندين روز وقت نياز دارند تا كاملاً كارائى داشته باشند كه اين امر 40 روز زمان می برد. اين مساله در راه اندازى يك آكواريوم آب شور بسيار مهم مي باشد، زيرا اگر يك آكواريوميست خيلى سريع اقدام به رها سازى ماهى در تانك تازه راه اندازى شده نمايد دچار تلفات ميشود كه اين قضيه به سندرم تانك جديد معروف ميباشد. براى جلوگيرى از اين قضيه ما بايستى براى آماده شدن فيلتر بيولوژيكی و رشد باكتريهاى اضافه شده به فيلتر بيولوژيكی فرصت دهيم. بعد از آماده شدن فيلتر بيولوژيكی شما بهتر است به صورت مرحله اى به تانك ماهى اضافه كنيد تا ظرفيت حياتى سيستم حفظ شود.

عده اى براى در ديد نبودن لوازم آكواريوم آب شور، اقدام به اجراء سيستمى در زير تانك ميكنند كه به اصطلاح به آن Sub Filter ميگويند اگر قسمتى كه عمل مكش آب را به داخل فيلتر انجام ميدهد از تمامى ستون آب ، آب را فيلتر كند و سرعت ورودى آب براى عمل باكتريها مناسب باشد و البته لايه هاى فيلتر از نظر محل قرار گيرى ومقدار مواد مناسب باشند اين نوع فيلتر هم براى آب شور مناسب است.

البته نوع دیگری از فیلتر هم برای آکواریوم آب شور وجود دارد که به فيلتر سطلى(External) معروف می باشد.

2.اسكيمر: پروتيين اسكيمر وسيله اي است كه در تصفيه آب براي خارج كردن مواد باقي مانده از غذا دهي و فضولات ماهي ها به منظور پيشگيري از توليد نيتريت و نيترات و در نتيجه حفظ كيفيت آب استفاده مي شود.در آكواريوم آب شور كه كيفيت آب جنبه حياتي دارد اكيدا توصيه مي شود.

مكانيزم عمل هم به وسيله دمش هوا در خلاف جهت حركت آب به منظور معلق كردن ذرات زايد مي باشد.دستگاه پروتئین اسکیمر در حفظ کیفیت آب آکواریوم کمک شایانی انجام می دهد. این دستگاه در حفظ آلاینده های آلی موجود در آب بسیار موثر می باشد. توسط حباب های تولید شده چربی و پروتئین حل شده در آب را جذب و در مخزنی که در بالای اسکیمر قرار گرفته ذخیره می کند تا پس از پر شدن از آکواریوم خارج گردد.

اسکیمر NH4 (آمونیاک) آب را حذف می کند، لازم است آکواریوم داران عزیز آگاه باشند که آمونیاک یکی از 10 عامل اصلی مرگ و میر آبزیان می باشد.در صورتیکه اسکیمر شما احتیاج به رسیدگی زیاد دارد و به صورت صحیح کار نمی کند می بایست یک فرد متخصص دستگاه شما را سرویس کند(اسکیمر همانند لوازم دیگر مثل یخچال، ماشین لباس شویی و...احتیاج به سرویس دارد)

اسکیمر بی کیفیت = آکواریومی با تلفات بالا، صدای زیاد(به طوری که آسایش فرد را خصوصا در هنگام شب خواهد گرفت)، لرزش و تکان ها زیاد و از همه مهم تر خرابی زود رس و عملکرد نا مطلوب از همان روز اول

3.نمك: این نمک است که باعث شوری آب و فراهم آمدن محیط مناسب برای آبزیانتان می شود پس، بهترین نمک را برای آبزیان خود تهیه نمایید.میزان استفاده از نمک 1 کیلو گرم برای هر 30 لیتر آب می باشد. توجه نمایید که در هنگام تهیه کردن و اضافه کردن آن به آکواریوم خود میزان حجم فیلتر(سامپ) خود را حتما محاسبه نمایید.توجه شما را به این نکته جلب می نماییم که در صورتیکه از نمک نا مرغوب استفاده نمایید دیگر هیچ راه برگشتی برای شما جزء تخلیه آبزیان و تعویض کل آب آکواریوم باقی نخواهد ماند.برای اطمینان از اینکه میزان نمک اضافه شده به آب صحیح است یا خیر می توانید از دستگاهی به نام هیدرو متر استفاده نمایید.

استفاده از آب شور طبيعى براى آكواريوم آب شور امكان پذير است اما بايستی اين آب از مناطقى كه از ساحل دورتر هستند تامين شود كه تميز و عارى از هر گونه آلودگى باشد ولى در اكثر موارد چنين عملى امكان پذير نمي باشد.مطمئن ترين روش، استفاده از املاح مخصوص آب شور است كه به صورت بسته بندی شده در دسترس ميباشد كه هم ضد عفونى هستند و هم اينكه عاری از نيترات، فسفات و ساير مواد مضر براى ماهى هستند و اينكه ميتواند محيط زيست مناسبی به خصوص از نظر توازن عناصرى مثل كلسيم و منيزيوم فراهم آورند.

4.موج ساز:وظیفه موج ساز به حرکت در آوردن آب آکواریوم برای شیبه سازی حالت طبیعی آب دریا می باشد.توجه نمایید که موج ساز به این علت که در درون خود تانک اصلی قرار می گیرد به هیچ عنوان نمی بایست دارای صدا و لغزش باشد و مسئله مهم تر آنکه به هیچ عنوان آب با قسمت های فلزی این دستگاه نمی بایست برخورد داشته باشد.

در هنگام نصب این دستگاه نیز به این نکته توجه داشته باشید که فشار موج ساز نباید به سمت پایین باشد و بصورتی این دستگاه را نصب نمایید که شن کف آکواریوم را بلند نکند.یکی از آن مواردی که کمتر کسی به آن توجه دارد میزان برق مصرفی این دستگاه می باشد که می بایست به این موضوع در هنگام خرید دقت نمایید.قدرت موج ساز را نسبت به طول آکواریوم خود انتخاب نمایید.

5.دنيتراتور: در ابتدا و بدون هیچ مقدمه ای این نکته را گوش زد می نماییم که آکواریوم آب شور بدون دستگاه دنیتراتور دچار مشکلات زیادی(از جمله بالا رفتن نیترات و سپس...خواهد شد) و سریعا مرگ و میر آبزیان موجود در آن آکواریوم رخ خواهد داد.

حال به سراغ توضیحات و نحوه عملکرد این دستگاه خواهیم رفت.در آکواریوم آب شور ما دو دسته اصلی باکتری مفید داریم که محل تولید، تکثیر و رشد باکتری های بی هوازی در دستگاه دنیتراتور می باشد. باکتری هایی که در این دستگاه رشد می کنند نیترات آب را مصرف کرده و موجبات بهبود شراط آب را برای تمامی آبزیان آکواریوم فراهم می آورند.

حتما به مقدار بازدهی و خروجی دستگاه توجه نمایید و متناسب با حجم آب آکواریوم خود این دستگاه را تهیه نمایید.

6.لامپ (روشنایی): مرجان ها، گیاهان و شقایق ها برای عمل فتوسنتز به عوامل بسیاری نیاز دارند که مهم ترین آنها نور خورشید می باشد. در آکواریوم می بایست از نور استفاده نمود. در آکواریوم های تا ارتفاع 50cm می توان از نور مهتابی مخصوص استفاده نمود ولی در آکواریوم های با ارتفاع بالاتر از متال استفاده می شود که دارای وات و کلوین مخصوص می باشد.

طبق تحقیقی که توسط شرکت سفیر آب در ایران(سال87) صورت گرفت متاسفانه حدود 80% از افرادی که شاهد مرگ و میر مرجان ها، شقایق ها و ارگانیسم های زنده روی صخره ها و دیگر آبزیانی که به نور احتیاج دارند در آکواریوم خود بوده اند، دچار مشکل نور در آکواریوم بوده و متاسفانه حتی بسیاری از این افراد احتمال وجود چنین مشکلی را نمی دادند.

منظور ما از نور برای آکواریوم ریف روشنایی نمی باشد بلکه منظورمان میزان کلوین سیستم روشنایی آکواریوم می باشد که می بایست حداقل از 12000K بیشتر باشند که حداکثر این میزان می بایست 20000K باشد.

7.تور(تله): تور: در هنگام خرید تور می بایست توری که خریداری می نمایید از بزرگ ترین ماهی تان بزرگ تر بوده و بر روی تمامی بدنه فلزی تور محافظی از جنس پلاستیک کشیده شده باشد.

در صورتیکه در آکواریوم شما دکور و لوازم تزینی استفاده شده است، می بایست تور کوچکی نیز برای عبور از میان دکور تان تهییه نمایید.

تله: از این وسیله برای گرفتن موجودی از آکواریوم بدون اینکه استرسی به دیگر آبزیان وارد شود استفاده می گردد

8.یووی: درون این دستگاه یک عدد لامپ فرا بنفش قرار گرفته است که کار اصلی این دستگاه را انجام می دهد.

نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت می باشد که پس از عبور آب از مقابل لامپ(فرابنفش) به علت دارا بودن خاصیت فرابنفش بودن تغییراتی در آن داده می شود و سپس آب با کیفیت بالا تر از طرف دیگر دستگاه خارج می گردد.کاری که این دستگاه انجام می دهد این است که آب را استریلیزه، شفاف و گند زدایی می کند.توجه نمایید که دستگاه یو وی را در طول روز بیش از حد مجاز روشن نکنید، چرا که باعث مرگ باکتری های مفید درون آب می شود.

9.چيلر: چیلر همان گونه که از اسمش پیداست تولید سرما می کند، و چیلر های آکواریوم هم آب آکواریوم را سرد می کنند.

در ابتدا لازم است این را بدانید که اگر دمای محیطی که آکواریوم شما در آن قرار دارد از دمای آکواریوم شما سرد تر می باشد دلیلی برای استفاده از چیلر وجود ندارد، مگر اینکه شما یک ریف باز حرفه ای باشید(آن هم اگر مرجان ها و یا شقایق های خاصی در آکواریومتان نگه داری می کنید).

البته اگر آکواریوم شما در محیط های باز که جریان هوا در آن زیاد است قرار دارد نیز می توانید از چیلر استفاده نمایید.نکته ای که کمتر کسی به آن توجه دارد این است که چیلر اگر مخصوص آکواریوم آب شور نباشد، خسارت غیر قابل جبرانی به آکواریوم وارد می شود، پس حتما به این نکته در هنگام خرید توجه نمایید.در حال حاضر فقط چیلر های تولید شده توسط برند های معتبر دنیا روترشان صدا تولید نمی کند و مصرف برق کمتری نیز دارند.

10.بخاري:

بخاری می بایست متناسب با حجم آب تهیه گردد.بسیاری از افرادی که از بیماری سفیدک و آییک در آکواریوم خود رنج می برند، تنها مشکل آکواریوم آنها مناسب نبودن قدرت بخاری آنها برای حجم آب آکواریوم این افراد می باشد.
نکات دیگری را که می توان در این زمینه بازگو کرد به دین شرح می باشد:
فقط از بخاری هایی که مخصوص آب شور ساخته و طراحی شده اند استفاده نمایید و این موضوع را باخواندن اطلاعات درج شده بر روی جعبه بخاری می توانید بدست آورید.

بهتر است از بخاری های نشکن که احتمال بروز خطر را کمتر می کنند استفاده نمایید.توجه نمایید که به هیچ عنوان تنها به ترموستات خود بخاری اعتنا نکرده و حتما از دماسنج به منظور اطلاع یافتن از دمای آب آکواریوم خود استفاده نمایید.فیلتر شنی دو امتیاز اساسی دارد یکی آنکه بافت های شنی ذرات بسیار ریز را در خود نگه می دارند ودیگر آنکه به عنوان یک فیلتر بیولوژیکی نیز از آن می توان استفاده نمود

11. پمپ هوا: در صورتی که قصد تهیه پمپ هوا برای آکواریوم آب شور خود دارید فقط کافی است به این نکته توجه نمایید که دستگاهی تهیه می نمایید که دارای صدا و لرزش کمی باشد و این امکان را داشته باشد که فشار هوای خروجی آن را بتوان تنظیم نمود.

12.ازن ساز: همان گونه که از نام این دستگاه پیداست، عملکرد آن به گونه ای است که تولید اوزون می نماید و اوزون ساخته شده را به آب تزریق می کند.تزریق اوزون به آب کارایی اسکیمر را افزایش می دهد و همچنین ORP آب را بالا می برد.

از دیگر محاسن این دستگاه این است که تجزیه نیتریت را افزایش میدهد و باکتری های غیر مفید آب را کاهش می دهد که اثر آن نیز، حداقل شدن خطر بیماری موجودات می باشد.یک امتیاز دیگر این دستگاه که اغلب به آن اشاره نمی شود این است که این دستگاه ترکیباتی که رنگ آب را زرد می کنند از بین می برد و آن ها را در هم می شکند و آب آکواریوم شفاف خواهد شد.

توجه: میزان مصرف برق دستگاه های اوزون ساز، بسیار با یکدیگر متفاوت می باشد.

13.كلسيم راكتور: از کلسیم راکتور برای تنظیم(بالا بردن) مقدار کلسیم آب استفاده میشود اگر شما از محلول های کلسیم استفاده نمایید و کیت تست کلسیم را هم داشته باشید نیازی به کلسیم راکتور ندارید.(البته فقط برای آکواریوم های زیر 1500 لیتر)

کار کلسیم راکتور تولید کلسیم با استفاده از ترکیب co2 با آب و عبور از لایه های اسکلت مرجان مرده است. آب وقتی با گاز co2 ترکیب میشود اسیدی شده و بهتر کلسیم را در خودش حل میکند و کلسیم آب بالا میرود.

14.اتصالات:اتصالات در آکواریوم هر چند که وظیفه هدایت آب را بر عهده دارند اما متاسفانه می شود گفت که کمتر کسی به آن ها اهمیت می دهد در حالیکه ما بسیار شاهد بوده ایم که اشخاصی از مرگ و میر آبزیان خود گلایه داشتند و مدعی بودند که همه چیز را تحت کنترل و نظارت دارند اما باز شاهد تلفات هستند بعد از پیگیری های بسیار ما متوجه جنس بد اتصالات آکواریم این عزیزان شدیم و پس از تغییر این لوازم با لوازم مخصوص آکواریوم آب شور دیگر شاهد چنین تلفاتی در آکواریم آن افراد نبودیم.

لذا از شما عزیزان تقاضا داریم در انتخاب اتصالات آکواریوم خود حساس باشید.

جنس لوله، فیتینگ، کمبو، زانو، پوشن و سایر اتصالات نمی بایست دارای حتی 1% فلز بوده و می بایست قابلیت ضد اسیدی و خوردگی داشته باشند و در عین حال دارای بو نباشند.

15.داروها : دارو برای آکواریومی استفاده می گردد که یا آب آکواریوم دچار بیماری(میکروب،انگل و..) گردیده و یا ماهی های درون آن مریض شده اند، پس اگر آب آکواریوم و ماهی های درون آن(و آبزیان دیگر شما) سلامت هستند به هیچ عنوان به سراغ دارو نروید.

دارو برای از بین بردن بیماری است و نه بهتر شدن و تقویت آبزیان برای این امر می بایست از محلول ها استفاده گردد.حتما برای خرید هر گونه دارو از فردی آگاه و مطلع در این زمینه کمک بگیرید و فقط طبق دستور العمل مصرف نوشته شده بر روی دارو از آن استاده نمایید.

16.محلول ها: برای اینکه بتوان شرایط مساعدی را در آب آکواریوم برای تمامی آبزیان فراهم آورد و این آب از نظر میزان املاح، مواد معدنی و ترکیبات شیمیایی شبیه به محیط زیست اصلی آبزیان باشد از محلول ها برای این اعمال استفاده می گردد. به این علت که این زمینه بسیار گسترده می باشد از توضیحات زیاد و گیج کننده در اینجا خود داری می نماییم و لازم می دانیم این نکته را گوش زد نماییم که حتما قبل از خرید هر گونه محلولی شرح کاملی از آب آکواریوم خود و آبزیان درون آن به فردی آگاه و متخصص در این زمینه داده، و از او بخواهید شما را یاری دهد. در این زمینه می توانید از متخصصان شرکت سفیر آب کمک بگیرید، متخصصین ما با کمال میل در خدمت دوستان خود خواهند بود.

این نکته را فراموش نکنید که پس از تهیه هر محلول فقط طبق دستور العمل مصرف نوشته شده بر روی آن محلول از آن استفاده نمایید.

17.بيوبال: در آكواريوم باكتري هايي وجود دارند كه براي چرخه ازت مناسب هستند. اين باكتريها به دو دسته اصلی هوازي و بي هوازي تقسيم مي شوند و براي زندگي به محيطي مخصوص نياز دارند. اين باكتري ها براي رشد نياز به سطوح زیادی برای رشد و تکثیر دارند تا بتوانند بر روي آنها تشكيل كولوني بدهند. اگر سطح، زبري كافي نداشته باشد نمي توانند به آن بچسبند و به حيات خود ادامه دهند، حال با توجه به مفيد بودن اين باكتري ها، ما نياز داريم كه محيط مناسب براي اين باكتري ها را در آكواريوم ايجاد كنيم تا از آنها بهره ببريم، هر چه میزان باكتري بيشتر باشد، آب سالم تر خواهد بود.

سطوحي داخل آكواريوم نظير شن، تزيئنات به ويژه سراميكي و پلاستيكي و فيلترهاي مكانيكي درون آب مكانهاي مناسبي براي رشد اين باكتري ها هستند، اما سطوح بيشتري براي اين باكتري ها نياز است، بنابر اين انسان اين مكان ها را به صورت مصنوعي ساخته تا به هدف خود برسد، بيوبال يكي از اين مكان هاست. بیوبال هم یکی از ابزارهای جدیدی می باشد که امروزه در فیلترهای تصفیۀ اکسترنال(ویا حتی اینترنال) کاربرد دارد، در واقع علت استفاده از آن طراحی خاصی می باشد که در آن به کار رفته است. آب در میان زائده ها و فرورفتگی های بیوبال عبور می کند و این به هم ریختگی جریان، محیط مناسبی برای باکتریهای مفید آب فراهم می آورد تا در میان این دندانه های بیوبال، زندگی و تولید مثل کنند.

براي افزودن سطح بیوبال و افزايش قابليت عبور آب از ميان آن و برخورد بيشتر باكتري ها با مواد لازم براي رشد و مسدود نشدن آن، آن را به صورت متخلخل و يا شيار دار مي سازند. جنس آن نيز از پلاستيك مخصوص(abs) است تا هم سبك باشد و هم زبري مورد نياز را داشته باشد. بيوبال بهتر است در فيلترهايي که با هوا در تماس مستقيم هستند استفاده بشوند(مثل فيلترهاي تر/خشک و سامپ و bio wheelو...) همانطور که گفته شد به علت شکل کروي تعداد کمتري را مي شود در کنار هم قرار داد و فضاي زيادي بين آنها خالي مي ماند. هدف اين هست که هوارساني زيادي به باکتري ها انجام بشود و بخاطر همين بهتر است در فيلترهاي سطلي و اينترنال استفاده نشود چون هم فضاي محدود آنها را به سرعت پر مي کند هم به آنها هوارساني خوبي انجام نمي شود.

در حال حاظر شرکت سفیر آب تنها شرکتی در ایران می باشد که needle bio ball در اختیار داشته که نه تنها بالا ترین کارایی را دارا می باشند بلکه دارای مرغوب ترین کیفیت نیز می باشند.

بيوبال سوزنی(Bio-Pin Balls) مرغوب ترين و پيشرفته ترين نوع بيوبال است.

توجه نمائید که جنس بیو بال مرغوب باشد.

18.سیفوراکس: یک گزینه عالی برای فیلتر های کوچک است که بسیار زیادی باکتری های بی هوازی در سطح متخلخل خود فراهم می کند

19.تستر:برای نگهداری از آبزیان دریایی می بایست شرایط زیستگاه طبیعی آنها را ساخته و فراهم نماییم.همان طور که می دانید آبزیان آب شور برای ادامه حیاط به محیطی کاملا خاص و در عین حال با پایداری بالا نیاز دارند. به همین دلیل شرایط شیمیایی آب آنها همیشه و در حد نیاز می بایست مشاهده شود و تحت مراقبت دقیق قرار گیرد. برای مراقبت و شبیه سازی مکان زیست طبیعی آبزیان ما نیاز داریم که به کمک دستگاه و یا وسیله ای میزان عناصر شیمیایی، باکتری ها، املاح، غلظت نمک و دیگر خواص شیمیایی آب آکواریوم را بدست آوریم و بدین وسیله شرایط آب خود را با شرایط طبیعی محیط زیست آبزیان مقایسه کرده و در جهت بهبود شرایط اقدام نماییم. به همین خاطر از دستگاهی به نام کیت تست آب استفاده می نماییم.

تست ها به دو دسته دیجیتال و ساده تقسیم می شوند.

تست دیجیتال: همانطور که از نامش پیداست دیجیتالی بوده و خود دستگاه میزان بدست آمده را با عددی که بر روی صفحه اش نمایان می شود نشان می دهد.(معمولا دقت تست های دیجیتال بیشتر از تست ساده می باشد)

تست ساده(دستی): اغلب مردم از این تست ها برای بدست آوردن میزان ماده مورد نظر در آب استفاده می کنند.

نحوه استفاده و عملکرد هر تست بر روی کاتالوگی که درون جعبه تست قرار دارد نوشته شده است. اما در اینجا لازم می دانیم نکاتی را برای شما بازگو نماییم:

1. حتما طبق دستور العمل درون کاتالوگ عمل نمایید.

2. در هنگام خواندن جواب تست در اتاق روشن با نور معمولی(سفید-زرد) اقدام به مقایسه با جدول رنگ ها نمایید.

3. ظرف تست را حتما پس از هر مرتبه تست گیری بشویید.

4. دقت نمائید درب تست ها با یکدیگر جابجا نشوند زیرا محلول ها خاصیت خود را از دست خواهند داد.

20.دماسنج: دماسنج خود را در مسیر جریان آب قرار دهید و از قرار دادن آن در قسمتی که آب جریان کمی دارد خود داری نمایید.

از دماسنج های چسبی که بر روی بدنه آکواریوم قرار می گیرند استفاده نکنید.دماسنج ها با ساختار های گوناگون و به اشکال مختلفی تولید می شوند و تمام این دما سنج ها برای این است که دمای دقیق آب آکواریوم را به شما اعلام نماید پس شما نیز در انتخاب این محصول دقت کرده و محصول دقیق و قابل اطمینانی را تهیه نمایید در غیر اینصورت در نگهداری از آبزیان خود دچار مشکل و سر در گمی خواهید شد

21.واتر پمپ: برای گردش آب آکواریوم احتیاج به دستگاهی به نام واتر پمپ می باشد. بهتر است قدرت واتر پمپ 4 برابر لیتراژ آکواریوم باشد تا حداقل در یک ساعت آب آکواریوم 4 مرتبه از داخل فیلتر(یا سامپ) عبور کند.البته توجه داشته باشید که این امر برای آکواریوم های تا حجم حدودا 800 لیتر صادق می باشد.

در هنگام خرید دقت کنید که روتور داخل واتر پمپ از محوری باشد که جنس آن از فلز ساخته نشده باشد.دقت نمائید واتر پمپی که خریداری می نمائید در هنگام کار کردن نباید صدا دهد و یا لرزش داشته باشد.مرغوب ترین برند واتر پمپ در حال حاضر سری OR کمپانی AQUA MEDIC می باشد

22. فیلتر زیر شنی: در ابتدا باید این را بدانید که از فیلتر شنی برای آکواریوم های بالای 5000 لیتر استفاده می شود، چنانچه حجم آب آکواریوم شما کمتر از این مقدار است نیازی به چنین فیلتری ندارید.

23.شیشه پاکن(آهن ربا): برای تمیز کردن شیشه آکواریوم از درون(سمت داخل) از شیشه پاک کن آهنربایی استفاده می گردد، در مواقعی که بر روی شیشه آکواریوم جلبک ملاحظه نمودید در صورتی که هنوز در مراحل اولیه باشد می توانید از شیشه پاک کن هایی که سر آنها تیغ وجود دارد استفاده نمایید.

در اینجا لازم می دانیم برای آگاهی بیشتر شما عرض نماییم که در تمامی کشور های دنیا محصولات متنوعی در این زمینه ساخت و تولید شده اند از قبیل دست گیره های بلند، دست کش ها، انبر ها و مکنده ها که متاسفانه در ایران مورد استقبال قرار نگرفته اند، در حالیکه بسیار در زیبایی و ظاهر آکواریوم تاثیر گذارند، در صورتیکه شما در خواست نمایید ما برای شما این گونه محصولات را نیز وارد می نماییم

24.غذا: در رابطه با غذا حتما نکات زیر را رعایت فرمایید:

1. غذایی که خریداری می نمایید حتما مخصوص آبزیان خودتان باشد.(پس توضیح کاملی به فروشنده در رابطه با آبزیان خود ارائه دهید)

2. به تاریخ درج شده بر روی بسته دقت نمایید.

3. غذایی که خریداری می نمایید می بایست ظرف مدت کمتر از 8 ماه به پایان رسد.

4. از رژیم غذایی گوناگونی برای رشد و سلامت بهتر آبزیان خود استفاده نمایید.

5. در صورتیکه به آبزیان خود چند گونه غذا می دهید به هیچ عنوان محتوای بسته های گوناگون را با یکدیگر مخلوط نکنید.

6. برای غذا خور کردن ماهی های خود همیشه از یک قسمت به آنها غذا دهید.

7. غذایی که خریداری می نمایید از نظر سایز با ماهی هایتان هم خوانی داشته باشد.

8. بهتر است از غذا هایی استفاده نمایید که تاثیر فوری بر روی آب نمی گذارند
1


نمایش #  
نتایج 1 - 27 از 27
Aqua Morvarid

وضعیت آب و هوا

15°
شيراز
حداقل دما:
حد اکثر دما: 15°
رطوبت: 45%
طلوع آفتاب: 6:31 صبح
غروب آفتاب: 5:00 عصر
فردا جمعه:
حداقل دما:   حد اکثر دما: 17°

تقویم شمسی و میلادی


پنجشنبه 06 آذر 1393
27 November 2014

فهرست اصلي

برخی از نمونه آکواریوم ها

سبد خرید

سبد خريد شما در حال حاضر خالي مي باشد.

پرداخت آنلاین

آمار بازدیدکنندگان

304امروزmod_datis_counter
358دیروزmod_datis_counter
1395این هفتهmod_datis_counter
9017این ماهmod_datis_counter
1040838کل بازدیدهاmod_datis_counter

امروز: 06 آذر 1393

ارتباط با ما

فروشگاه و نمایشگاه مرکزی شيراز:چهارراه مشير،اول قاني كهنه،پاساژ بهار،طبقه 2 آكواريوم مرواريد
ایمیل: info@aquamorvarid.com
تلفن: 2356238_0711